lipca 24, 2019

Sketchnotki- Dubajski savoir vivre




Sketchnotka - o książce Dubajski savoir vivre


Dzięki podcastom jakiś czas temu odkryłam SKETCHNOTING, czyli notowanie przy użyciu elementów wizualnych, rysunków. Jest to kombinacja słów i obrazów a całość tworzy jakby komiks. Niektórzy porównują sketchnotki do map myśli lecz nie jest to to samo. Ów zapis graficzny jest niejako podsumowaniem danego tematu. Wyłowieniem kwintesencji i najważniejszych punktów z tego kto coś mówi lub napisał.
Dzięki takiej wizualizacji w przejrzysty sposób jesteśmy w stanie wyłowić ideę, esencję tego co ktoś próbował nam przekazać .
W ostatnim czasie sketchnoting stał się  bardzo popularny w biznesie. Konferencja, spotkanie biznesowe, webinary to miejsca gdzie coraz częściej używa się takiej formy podsumowania i zapisu.
Jest to także nie lada atrakcja dla wszystkich , gdy podczas wykładu  "na żywo" mogą obserwować osobę, która  wyłapuje najważniejsze kwestie z przemowy prelegenta i to rysuje. Na oczach wszystkich powstają "obrazy", komiksy.
Udowodniono, iż sketchnoting nie tylko uatrakcyjnia i podnosi rangę danego wydarzenia, ale sprawia, iż publiczność lepiej utrzymuję koncentrację. Ponadto taka forma zapisu przyczynia się do szybszego zapamiętywania treści. Po danym spotkaniu czy przeczytaniu obfitej dokumentacji, książki, wystarczy zerknąć tyko na sketchnotkę, która jest niejako spisem treści, kotwicą tego wszystkiego co wcześniej usłyszeliśmy bądź zobaczyliśmy.
Także wielu autorów książek, w ostatnim czasie ( szczególnie Ci wydający w systemie self-publishingu), wzbogaca swoje prace o sketchnotki lub tworzy odrębne ebooki , będące niejako wizualnym streszczeniem ich dzieła. Sama pokusiłam się by stworzyć obrazkową wersję mówiącą o czym jest książka "Dubajski savoir vivre", dla kogo jest dedykowana a także parę słów o mnie.
Ebook "Dubajski savoir vivre turysty", który można zdobyć poprzez wsparcie mnie we wydaniu książki, na stronie crowdfundingu www.wspieram.to/dubajski, także doczekał się swojej wizualnej strony, gdzie w graficzny sposób przedstawiam, to co w nim się znajduje.

https://wspieram.to/dubajski
zdobądź książkę z autografem


Nie jeden z nas może zatem zadać sobie pytanie czy Sketchnoting to tylko chwilowa moda w biznesie czy też dopiero początek boomu w Polsce?
Moim zdaniem ta dziedzina w najbliższym czasie jeszcze bardziej zyska u nas na popularności. Coraz więcej osób szkoli się i zostaje profesjonalnymi wykonawcami sketchnotingu.  Wydaje mi się także, że Dubaj również w niedługim czasie pójdzie w tym kierunku, i zapotrzebowanie na takie osoby i formy wizualizacji będzie ogromne. Szczególnie, iż za rok odbędzie siętu Expo 2020.
Nie tylko w biznesie Sketchnoting może być wykorzystany i przydatny, ale także w naszym codziennym życiu. Rysowanie, bazgranie pobudza nasz mózg, rozwija nas kreatywnie i ułatwia przyswajanie wiedzy i zapamiętanie. Organizowanie informacji w taki sposób niejako segreguje nam wiedzę i czyni porządek, ład.
Do robienia takich wizualnych notatek nie trzeba mieć talentu rysowniczego ani posiadać specjalnych przyborów. Biała kartka, cienkopisy czy pisaki wystarczą.
Niezbędna jest jednak zdolność wyławiania najważniejszych kwestii z natłoku danych i odpowiednio ich zapisywanie. Umiejętność rozplanowania przestrzennego, "zaprojektowania białej kartki" i ciekawy pomysł zapisu, to moim zdaniem podstawowy czynnik powodzenia.  Odpowiednie dobranie kolorów czy kształtów jest również przydatne i dopełnia całość. Większość rzeczy można narysować przy pomocy 5 kształtów (koło, kwadrat, trójkąt, kreska, kropka). Z takim stwierdzeniem spotkałam się w książce  Mike'a Rohde  "The Sketchnote Handbook", z którym to się zgadzam.
Rysujmy więc zawsze i wszędzie. Może sam zauważyłeś że mimowolnie robisz to kiedy rozmawiasz z kimś przez telefon lub na wykładzie czy konferencji. Jeśli twoje marginesy są w rysunkach to tym bardziej zachęcam Cię do rozwijania się w tej dziedzinie. Może będzie to Twój pomysł na biznes lub sposób relaksacji i oderwania się od problemów. Zatem do dzieła nie czekaj i działaj. Z chęcią obejrzałaby Wasze sketchnotki dotyczące mojego bloga lub książki. Zatem wysyłajcie je do mnie na maila dubajskistyl@interia.pl. Do dzieła!

Sketchnotka- o poradniku Dubajski savoir vivre turysty, ebook


Zdobądź ebook - przewodnik po Dubaju
https://wspieram.to/dubajski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz