maja 21, 2019

Katolicy w Dubaju





Na pewno większość z Was wie, że Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj islamski. Panuje tu prawo szariatu. Szariat to zespół dyrektywy dotyczących każdej sfery życia muzułmanina, w tym regulacji społecznych i karnych.
Wiele jednak osób jest zaskoczonych, że w Emiratach można cieszyć się swobodą wyznania dopóki nie nawołuje się nikogo do zmiany religii.

W Dubaju w dzielnicy Jebel Ali znajduje się  10 różnych świątyń, jedna obok drugiej: dla katolików, protestantów, prawosławnych i obok bardzo duża świątynia dla sikhów z Indii.Wszystkie te świątynie były sfinansowane właśnie przez władze Jebel Ali. Jest to dowód na to, że w kraju tym każdy może spokojnie i bez problemów modlić się w swoim języku, kulturze i obrządku.
Zdecydowana większość chrześcijan mieszkających w ZEA to emigranci.Szacuje się,że jest ich  tu nawet około milion. Największą grupą wśród nich stanowią chrześcijanie z Indii i Filipin. Jest też bardzo duża wspólnota języka arabskiego.W większości są to Libańczycy, którzy są tu już długo, ale także migranci z Egiptu, czy Syrii.
Wbrew bowiem powszechnemu poglądowi nie każdy Arab to muzułmanin, jak i nie każdy mieszkaniec Indii to hindus( wyznawca hinduizmu).

Msza święta w języku polski w kościele Jebel Ali

Jak mówi ksiądz Xavier Chojecki "Parafia w Dubaju jest największą parafią świata. Rozdaje się tam 10 tys. Komunii św. w każdy weekend(piątek i sobota). Msze niedzielne odprawiane są już w piątek po południu, aż do niedzieli wieczorem". Dla przypomnienia niedziela jest normalnym dniem pracy.
Polonia w Dubaju jak i w Abu Zabi może również cieszyć się z obecności polskiego księdza. W Dubaju msza w języku polskim odbywa się  tylko raz w miesiącu.
W czerwcu 2018 roku polskie dzieci po raz pierwszy przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej w języku polskim. W czerwcu 2019 kolejny raz będzie obchodzona ta podniosła uroczystość i to w większym gronie. Niestety ksiądz Xavier Chojecki, który dotychczas odprawiał msze w języku polskim wkrótce wyjeżdża z kraju. Był on kapelanem armii francuskiej i niejako dodatkowo świadczył posługę dla Polonii. Czy zatem msze w języku polskim nadal się będą odbywać, nie wiadomo.

Komunia Święta polskich dzieci w kościele Jebel Ali

Dużym zaskoczeniem i wydarzeniem historycznym było przybycie papieża Franciszka do Abu Zabi ( Abu Dhabi), gdzie odprawił msze dla 100 tyś katolików. Była to pierwsza wizyta głowy kościoła na Półwyspie Arabskim.
Papież został zaproszony do ZEA przez następcę tronu, księcia Muhammada ibn Zajeda an-Nahajana. Podczas audiencji w Watykanie zaprosił on papieża na międzynarodowe spotkanie międzyreligijne "Międzyludzkie braterstwo".
Na powitanie w Abu Zabi,Franciszek dostał w prezencie oryginalny akt darowizny kawałka ziemi z 1963 r., na której w 1965 r. postawiono Kościół Matki Bożej w Dubaju, czyli pierwszy kościół katolicki (i zarazem pierwszy kościół chrześcijański) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Niedawno imię Maryi, matki Jezusa, nadano jednemu z meczetów w Abu Zabi.

Znalezione obrazy dla zapytania papiez franciszek w zea
Papież Franciszek wraz z szejkirm Muhammada ibn Raszida al-Maktuma w Abu Dhabi

Trzeba zaznaczyć, iż kościół w Jebel Ali pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu, o którym pisałam powyżej, to niejedyny kościół katolicki w Dubaju. Wspomniany również kościół Matki Bożej to największy kościół w Dubaju. Tuż za jego murem znajdują się siostry zakonne, które prowadzą katolicką szkołę.
Oprócz tego w Abu Zabi znajduję się katedra św. Józefa gdzie również raz na tydzień są msze po polsku.
Uważam, iż Emiraty to bardzo tolerancyjny kraj. Mam wielu znajomych gdzie każdy jest innego wyznania.Nikt nikogo nie szykanuje a wręcz przeciwnie każdy jest ciekawy i chce dowiedzieć się jak najwięcej o religii swojego znajomego. Gdy w niedzielę Wielkanocną, chciałam spędzić czas z rodziną i udać się do kościoła, mój pracodawca nigdy nie robił problemu bym wzięła dzień wolny lub przybyła do pracy w późniejszych godzinach.
Więcej na ten temat multireligijności w ZEA piszę w swojej książce "Dubajski savoir vivre", która pojawi się już niedługo na polskim rynku. (Zapisz się proszę na newsletter na dole bloga- dzięki temu dowiesz się jak tylko książka będzie dostępna na polskim rynku).
Jeżeli interesowało by Cię szczegółowo jak chrześcijaństwo rozwijało się na terenach Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Półwyspu Arabskiego to polecam Ci anglojęzyczną książkę Andrew Thompson'a "Christianity in the United Arab Emirates". Jest to jednak pozycja dla prawdziwych pasjonatów i osób chcących dogłębnie zgłębić ten temat.

Jeśli masz jakieś pytania chętnie odpowiem na nie w komentarzach.
Zapraszam Cie także do śledzenia mojego instagrama gdzie zobaczysz liczne instastory z kościoła w Dubaju.

Święcenie pokarmów w kościele Jebel Ali

2 komentarze:

  1. Dziękuję dużo się dowiedziałem m.

    OdpowiedzUsuń
  2. przeraża mnie że KK ma się tam lepiej niż w Polsce, no, przynajmniej pozornie

    OdpowiedzUsuń