stycznia 31, 2021

OBYWATELSTWO w EMIRATCH- nowe przepisy

  






"Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana"- mówił już Heraklit z Efezu. Jedyne czego możemy być pewni zawsze i wszędzie to przeobrażenia. Myślę, że te sentencje nie są obce wielu osobom. To, że się  boimy zmian, innowacji i w różnym stopniu je akceptujemy to normalne. Sukces i nasze życie jest jednak oparte na ciągłej adaptacji do nowych warunków, rewizji naszych przekonań i wdrażaniu nowych decyzji.


PANDEMIA


Pandemia koronawirusa potrząsnęła całym światem i odgórnie wymusiła na wszystkich konieczność przeprowadzenia zmian i różnego rodzaju transformacji. Niezależnie czy mówimy o małej czy dużej skali. Państwa, wielkie korporacje, małe przedsiębiorstwa, pojedyncze osoby. Każdy z tych podmiotów albo sam musiał dokonać pewnych modyfikacji w swoim życiu, biznesie, karierze zawodowej albo zaakceptować warunki narzucone z góry i się do nich dostosować.

Pozwolę sobie przy tej okazji przywołać jeszcze jeden cytat „Przetrwają nie najsilniejsze ani najinteligentniejsze gatunki, ale te, które są najbardziej wrażliwe na zmiany Karol Darwin słowa te odnosił do natury, biologii, ale równie dobrze zdanie to można rozpatrywać szerzej. Dziś najlepiej w czasie pandemii radzą sobie kraje i podmioty, które nie boją się szybko reagować i podejmować zaskakujących a nawet drastycznych niekiedy decyzji. Bycie „wrażliwym” nie oznacza bycia słabym, strachliwym ale kimś, kto umie odpowiednio zareagować, nie jest bierny, obojętny ani głuchy na otaczające go zmiany nawet jeśli wymagają one niekonwencjonalnego podejścia i odejścia od założeń czy praw praktykowanych przez lata.


ZEA ZMIANY W PRAWIE


Zjednoczone Emiraty Arabskie niewątpliwie wychodzą poza szereg i w ostatnim okresie dokonują wiele modyfikacji swoich przepisów po to  by zachęcić jak najwięcej osób do przyjazdu i osiedlenia się tu na dłużej i zminimalizować tym samym spustoszenie jakie wywołała pandemia na tutejszą gospodarkę. Władcy chcą stworzyć niejako enklawę dla wybitnych jednostek i ich rodzin by mogły rozwijać się z korzyścią dla wszystkich- samych siebie oraz Emiratów.

Niedawno w kraju, w którym panuje prawo szariatu, złagodzono  wiele przepisów,  (pisałam o tym tutaj). Poza tym wprowadzono szereg nowych wiz chcąc umożliwić przybyszom łatwiejsze osiedlenie się  (10 letnie wizy - tzw. złote, wizy freelancerskie, dla tych co pracują zdalnie, wizy emerytalne, wizy dla rodzin studentów itp.). Ale jak się okazało na tym nie poprzestano.


OBYWATELSTWO


30.01.2021 ZEA wprowadziło kolejne rewolucyjne przepisy, tym razem dotyczące obywatelstwa. Mało kto się tego spodziewał. Ogłoszono, iż ZEA będzie przyznawał obywatelstwo także obcokrajowcom tym najbardziej zasłużonym. Co więcej, zniesiono konieczność zrzeczenia się obywatelstwa dotychczasowego, swojego kraju. Ten drugi zapis jest niewątpliwie kluczowy dla wielu.


 



OBYWATELSTWO ZEA KIEDYŚ


Aby zostać „Emiratczykiem i uzyskać paszport tego kraju, dotychczas możliwe to było tylko w kilku przypadkach:

  1. obywatelstwo „ z krwi” dziedziczone po ojcu Emiratczyku, czyli obywatelem ZEA mogła stać się osoba, której ojcem jest lokalny Emiratczyk
  2.  W przypadku gdy z mieszanego małżeństwa rodzilo się dziecko (matka była lokalną Emiratka a ojciec dziecka obcokrajowiec), wtedy potomek automatycznie nie uzyskiwał obywatelstwa ZEA po rodzicielce jednakże mógł się o nie starać po uzyskaniu pełnoletności 
  3. Szansę na tutejsze obywatelstwo miały także kobiety, które poślubiły lokalnego Emiratczyka ( posiadającego księgę rodzinną). Po paru latach za jego zgodą mogły ubiegać się o obywatelstwo ZEA. Haczyk polegał jednak na tym, iż musiały zrzec się innych obywatelstw by przyjąć emirackie. Z tego powodu wiele kobiet (także Polek), które za męża posiadły „lokalsa” nie decydowały się na ten przywilej.

Artykuł w lokalnej gazecie

          


KTO MOŻE DOSTAĆ OBYWATELSWTO ZEA- NOWE ZASADY


Lista kategorii uprawniających do starania się i uzyskania obywatelstwa jest dosyć szeroka.

Szansę zatem na uzyskanie obywatelstwa mają:

  •  Inwestorzy
  •  Lekarze
  • Specjaliści (np. inżynierowie)
  • Wybitnie utalentowane osoby
  •  Naukowcy
  •  Artyści i twórcy ( w tym autorzy)

Jak łatwo się domyśleć, nie wystarczy zaliczać się do jednej z kategorii by móc ubiegać się o tutejszy paszport. Trzeba się wykazać a prościej mówiąc być wybitnym, unikatowym w swojej dziedzinie i się w niej wyróżniać lub czymś zasłynąć. Jak krzyczą nagłówki lokalnych gazet obywatelstwo dla utalentowanych, innowacyjnych jednostek. Co więcej, jeżeli uda się takiej osobie uzyskać tutejszy dokument to jak wspominałam wcześniej nie musi się ona zrzekać swojego obecnego obywatelstwa. Po drugie rodzina takiej jednostki automatycznie jest również uprawniona do uzyskania Emirackich przywilejów.

Każda z kategorii charakteryzuje się swoimi procedurami i obwarowywaniami jakie kandydat na obywatela ZEA musi spełnić i tak:

NWESTORZY

  • Bycie posiadaczem własności w ZEA

 LEKARZE I SPECJALIŚCI

  • bycie specjalistą w wyjątkowej dziedzinie takiej, którą ZEA uzna za newralgiczną dla rozwoju państwa
  • Spore zasługi lub udokumentowane przeprowadzanie istotnych badań
  • Powyżej 10 lat doświadczenia
  •  Członkostwo w prestiżowych organizacjach i stowarzyszeniach z ich dziedziny

   NAUKOWCY

  • Prowadzić aktywną działalność na uczelniach wyższych lub w prywatnych ośrodkach badawczych  
  • Więcej niż 10 lat doświadczenia
  •  Wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie
  •   Być laureatem prestiżowej międzynarodowej nagrody lub grantu
  •   Posiadać rekomendacje id renomowanych międzynarodowych organizacji 

    UTALENTOWWNE OSOBY

  •   Bycie wynalazcą i posiadaczem patentów zarejestrowanych w odpowiednich urzędach
  •     Posiadanie listu polecającego z Ministerstwa

   ARTYŚCI I TWÓRCY

  •         Bycie laureatem przynajmniej jednej międzynarodowej nagrody w swojej dziedzinie
  •          Posiadanie listu polecającego od Ministerstwa
  •         Itp.


Zjednoczone Emiraty Arabskie wychodzą więc naprzeciw i próbują się w róży sposób dostosować do dzisiejszych warunków. Arabia Saudyjska również poczyniła pewne kroki w tym kierunku i zaczęła przyznawać obywatelstwo zasłużonym obcokrajowcom. Szczególnie tym z branży technologicznej czy medycznej.

Jak pisałam w mojej książce „Dubajski savoir- vivre. Poradnik życia w Dubaju” zmiany w Emiratach zawsze zachodziły dynamicznie i szybko. To co dziś jest napisane lub powiedziane jutro może wyglądać inaczej.

Jestem zatem bardzo ciekawa co przyniosą kolejne miesiące nie mówiąc już lata. Zdanie, które napisałam w mojej książce, że „Moje córki, mimo iż urodziły się w Dubaju, nie mają i nie będą miały nigdy tutejszego obywatelstwa" staje się już w obecnym momencie nie do końca prawdziwe bo ich szanse jak i wielu osób tu mieszkających wzrosły.


La Mer




 




 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz